Dětská masturbace

Lenka Šilerová

Rodiče často zaskočí, když zjistí, že si děti hrají s přirozením, dráždí si ho a způsobují si tak příjemné pocity. Není třeba se obávat. Nejrůznější způsoby dětské masturbace (onanie) se mohou objevit již okolo druhého roku, u chlapců i u holčiček. Rozdíly mezi dětmi jsou velké, je v pořádku, že děti masturbují, stejně jako to, že tak nečiní.

Děti se věnují hře s vlastním genitálem z různých důvodů, může to být snaha o vyvolání příjemných pocitů, ale i zájem o vlastní tělo či prostě nuda, únava nebo ospalost. Pokud masturbace nepřekračuje únosnou míru, není třeba se znepokojovat, jde o zcela přirozené chování, patřící k normálnímu psychosexuálnímu vývoji, které dítě nijak nepoškozuje. Někdy děti masturbují veřejně, před rodiči, s hlasitým slovním doprovodem, třeba i před návštěvou. V těchto případech jde spíše o snahu získat si pozornost a zájem rodičů, než získání o příjemného pocitu. Pak se vyplatí věnovat dětem více pozornosti, zjistit, co potřebují, pohrát si s nimi a problém většinou odezní, stejně jako jakékoliv jiné „zlobení“ a provokování.

Zpozornět bychom měli, pokud se dítě věnuje masturbaci příliš často, nutkavě, a nemá zájem o nic jiného. Pak může signalizovat nějaký problém, snahu uniknout z reality. Časté dráždění genitálu může být způsobeno také infekcí. V obou případech je vhodné vyhledat odborníka, lékaře nebo psychologa, dle situace.

Děti za masturbaci nikdy netrestáme a nezlobíme se na něj, vyvolali bychom v nich zbytečný pocit viny či studu. Pokud zjistíme, že dítě masturbuje, upozorníme ho, že tato činnost patří do soukromí a neprovozuje se na veřejnosti ani před ostatními. Třeba takto:

„Víš, je mi jasné, že je to příjemné, takové dotyky mohou být příjemné, není na nich nic špatného, je to tvoje tělo. Jen je to soukromá záležitost a nedělá se nikdy před ostatními lidmi či dětmi, jen o samotě.“ Je vhodné doplnit přiměřeně věku dítěte i hygienické zásady: „Když se holčičky / kluci dotýkají svého přirození (pipinky / pindíka či jiný domácí název)*, je třeba, aby u toho měly čisté ruce, aby si tam nezanesly špínu. A taky se do pipinky nedávají žádné věci.“

Někdy zjistíme, že se děti, častěji chlapci, věnují masturbaci společně (ve školce, doma s kamarády). V tom případě také děti netrestáme, nezlobíme se na ně, vysvětlujeme, že se jedná o intimní věc. Pro děti je to normální, že zkoušejí a experimentují, jsou zvědavé, možná napodobují, co někde viděly či slyšely. Není na tom špatného, většinou jde o zvědavost. Je třeba zabránit opakování, dětem vysvětlete, že na intimní místa nám nikdo nesmí sahat, kromě lékaře a rodičů při mytí (to je i dobrá prevence sexuálního zneužívání do budoucna) a že tohle se prostě nedělá. „Nikdo to nesmí dělat nám ani my jemu.„

Pokud rodiče z různých důvodů, včetně náboženských, masturbaci odmítají, je třeba dítěti v klidu vysvětlit, že toto chování nepovažují za vhodné a proč. Pouhé zákazy většinou nepomáhají. Ani v těchto případech není vhodné se na dítě zlobit a trestat ho, může to zkomplikovat vztah ke vlastnímu tělu i sexualitě jako takové.

Máte konkrétní dotaz týkající se dětské sexuality? Zkuste naši knížku Ty jsi holka, ty jsi kluk ( http://www.cpress.cz/ty-jsi-holka-ty-jsi-kluk-2/ ), kde najdete informace a praktické rady, jak i s malými dětmi o těchto věcech mluvit. Anebo nám napište do online poradny sprsv.poradna@centrum.cz

 

*Děti by již od předškolního věku měly znát správné názvy pohlavních orgánů, nicméně doma můžeme používat domácké názvy. A jak se „tomu“ správně říká? O tom zase příště.