Jak dlouho žijí spermie - otázky a odpovědi

Vážený pane doktore, jak dlouho vydrží spermie v těle ženy (zřejmě asi v děloze, nepletu-li se) oplodněníschopné? Dočítám se různá časová rozmezí, na různých poradnách se mluví až o 6-7 dnech, nicméně lékaři obvykle uvádí délku v hodinách, a to nejčastěji 48 hodin. Jak to tedy je prosím? Je rozdíl mezi životností a oplodněníschopností spermií?
Dále pak, hovoříte o "čerstvém" ejakulátu. Jak dlouho jsou spermie v něm mimo tělo aktivní? Hraje nějakou roli v této životnosti na vzduchu skutečnost, zda je ejakulátu větší množství (celá dávka) či zda je ho pouze kapka například na prstu?

Oplození schopnost spermie se prakticky kryje s její životností, či pohyblivostí, jsou to tedy vlastně synonyma. Na vzduchu zaniká vyschnutím ejakulátu, v pochvě vydrží i několik hodin, ve vyšších partiích ženského genitálního traktu (děloha, vejcovody) i několik dní. Nejdelší zaznamenaná doba přežití, tedy nález pohyblivých spermií ve vejcovodu byl 48 hodin po souloži, což ovšem znamená, že by tato doba nemohla být o něco delší. Svědčí pro to případy úspěšného otěhotnění i týden po ultrazvukově prokázané ovulaci. Tady ovšem nelze vyloučit i možnost pozdějšího pohlavního styku, protože pochopitelně celý týden tu ženu nikdo není schopen uhlídat. To je zřejmě důvod, proč se ty literární údaje od sebe tak liší.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, chtěla bych vědět jak dlouho vydrží sperma mimo dělohu na vzduchu. Předem děkuji za odpověď.

Pohyblivost spermií a tím také schopnost oplodnění na vzduchu zaniká vyschnutím semenné tekutiny. V ženských rodidlech a v příznivém prostředí mohou spermie přežívat i několik dní.

MUDr. Radim Uzel