Předejakulační tekutina - otázky a odpovědi

 

 

 

Pane doktore chtěla jsem se zeptat zda se spermie během soulože uvolňují ještě před vyvrcholením a pokud do mě partner vnikne ještě před tím než si nasadí ochranu a pak vyvrcholí tak zda mohu otěhotnět.

 

 

 

Uvolnění oplození schopných spermií v tak zvané předejakulační tekutině bývá dosti vzácné, ale není je možno vyloučit. Jelikož jediná pohyblivá spermie stačí k oplodnění, doporučuje se používání kondomu raději po celou dobu pohlavního styku.

MUDr. Radim Uzel

Poznámka poradny

Někteří lidé nemají o pohlavním životě dostatek informací, může to být dáno třeba příliš přísnou výchovou. Právě pro ně přinášíme tuto základní informaci:
Od počátku pohlavní dospělosti dochází u mužů při sexuálním vzrušení ke ztopoření penisu, tj. k erekci. Při stupňujícím se vzrušení dojde k ejakulaci, tj. výronu semene. Pokud se tak stane při nechráněné souloži, může partnerka otěhotnět. Před ejakulací může docházet k uvolnění preejakulační tekutiny, což je normální jev. Pozor, tato tekutina může obsahovat živé spermie. To je jeden z důvodů, proč je třeba používat kondom po celou dobu soulože, nikoliv až před ejakulací.
K ejakulaci může docházet i samovolně, ve spánku, k tomu dochází u mužů, kteří pohlavně nežijí (ani nemasturbují), tento jev je také normální a nazývá se poluce. A teď k dalším dotazům.:

Dobrý den. Je mi 19 a mé přítelkyni 18. Chci se zeptat, jestli je možné otěhotnět, když mi z penisu vytečou cca 2 kapky nějaké čisté tekutiny (barvu to nemá jako sperma). Nevím, jestli je to sperma, je to taky trochu hustší, ale bezbarvé. Vytéká to zhruba v polovině soulože. Děkuji za odpověď...

Spermatická tekutina je zpravidla bezbarvá, někdy i čirá. Ke stanovení plodnosti je zapotřebí její mikroskopické vyšetření ( přítomnost živých a pohyblivých spermií). To si vlastně může vyšetřit každý člověk sám, pokud má mikroskop a k tomu podložní a krycí sklíčko. Spermatickou tekutinu je k tomuto vyšetření zapotřebí nechat během několika minut zkapalnět. Také se může jednat o předejakulační tekutinu, která také může obsahovat živé spermie.

MUDr. Radim Uzel

 

 

Dobrý den, mám tento dotaz: Vylučuje každý muž předejakulační tekutinu a jak velká je pravděpodobnost otěhotnění z této tekutiny?

Předejakulační tekutinu vylučuje každý muž. Spermie se tam vyskytovat mohou. Mnohem více je jich pokud před tím již proběhla ejakulace. Proto přerušovaná soulož jako antikoncepční metoda selhává až v 18% případů.

MUDr. Radim Uzel