Novinky v mezinárodní sféře a jejich vliv na situaci v ČR

Tereza Sadková

Národní situaci v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví a souvisejících práv (SRHR) do značné míry ovlivňuje i situace mezinárodní. Česká republika je členem mezinárodních organizací jako je OSN nebo EU, které mohou klást a kladou určité požadavky na vládu ČR v oblasti SRHR. Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu je navíc akreditovaným členem Mezinárodní federace plánovaného rodičovství (IPPF), což nám poskytuje nadnárodní propojení v rámci Evropy i celého světa, možnost čerpání finančních prostředků, atd. a zároveň klade na SPRSV určité požadavky. Cílem tohoto příspěvku je seznámit posluchače s nejdůležitějšími změnami v mezinárodní politice, které se vážou k roku 2015 a se změnou strategického plánu IPPF. Obě změny mají a budou mít efekt na práci naší organizace, ať už přímo (IPPF) nebo skrze naši vládu a jejich znalost nám může pomoci v lepší orientaci v naší oblasti po roce 2015.

Millenium Development Goals

V roce 2000 na summitu OSN byl přijat dokument, který stanovoval tzv. Vývojové cíle tisíciletí (Millenium Development Goals, MDG) pro období do roku 2015. MDG je souborem osmi mezinárodních rozvojových cílů, k jejichž naplnění se zavázaly všechny členské státy OSN, tj. včetně ČR. Pro oblast SRHR jsou relevantní především dva z nich – MDG6 jehož cílem je bojovat proti HIV/AIDS, malárii a dalším nemocem a MDG5 zaměřený na zlepšení zdraví matek, převedším jeho část MDG5b přidaná v roce 2007, která se zaměřuje na univerzální dostupnost reprodukčního zdraví pro všechny. Vlády všech členských zemí byly povinovány zaměřit svoje programy právě na dosažení MDG a od toho se odvíjeli i mezinárodní a národní finanční zdroje v této oblasti.

MDG byly často kritizovány, především proto, že se zaměřovali více na rozvojové země a jen málo se jejich problematika dotýkala již rozvinutých států. Kritika v oblasti SRHR se zaměřuje na nedostatek podpory žen a genderovou nerovnoprávnost.

V současné době MDG končí a na světě je stále ještě 35 milionů HIV+ lidí a MDG5b je nejpodceňovanějším rozvojovým cílem ze všech osmi.

Sustainable Development Goals

MDG končí s rokem 2015 a jednotlivé orgány OSN pracují již od roku 2012 na nové koncepci, která bude určovat vývoj globální politiky a tím pádem i financování po roce 2015. Poslední tři roky se tedy aktivně debatovalo nad tím, jaké by měli být nové rozvojové cíle a co všechno by v nich mělo být obsaženo. IPPF, jako největší světová organizace zabývající se SRHR, se snažila maximálně zapojit do probíhajících debat a to i prostřednictvím svých členských asociací. I SPRSV několikrát oslovila naše zástupce v OSN, aby podpořily dokumenty, které by mohly zajistit dostatečné zastoupení SRHR v nových cílech.

Otevřená pracovní skupina nakonec vypracovala návrh sedmnácti Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDG). Stále ještě probíhají velmi intenzivní práce na dokončení těchto cílů a právě v září 2015 by se na konferenci OSN v New Yorku mělo rozhodnout o finální podobě SDG a tím i o směru, kterých se v následujících letech bude ubírat světová politika i finanční zdroje.

Ačkoliv se oblasti SRHR dotýká více navržených SDG, za nejdůležitější můžeme považovat tyto:

3, Zajistit zdravé žití a životní pohodu pro všechny osoby bez rozdílu věku.

4, Zajistit inkluzivní a dostupné kvalitní vzdělání a propagovat celoživotní vzdělávání pro všechny.

5, Dosáhnout genderové rovnosti a podpořit všechny ženy a dívky.

Z hlediska naší práce, lze považovat za úspěch, že je zahrnut samostatný cíl zaměřený na genderovou rovnoprávnost a podbody dalších cílů, které zahrnují univerzální dostupnost služeb spojených se sexuálním a reprodukčním zdravím, reprodukční práva a vymícení veškeré diskriminace. Stále ještě probíhají diskuze o zahrnutí univerzálního práva na potrat a nutnost reformy zákonů v této oblasti, vymícení diskriminace - specificky té, která je založená na pohlaví a sexuální orientaci, zahrnutí nejen reprodukčních, ale i sexuálních práv a jasné vyjádření práva mladých lidí v oblasti SRHR (včetně práva na sexuální výchovu).

Finální podoba SDG tedy ještě známá není, ale již teď je třeba přemýšlet, do jaké míry a jak ovlivní naši práci v oblasti SRHR. Ovlivnění lze čekat právě nakonec v oblastech národní politiky a financování národních programů.

Nový strategický plán IPPF pro období 2016 – 2022

V roce 2015 končí strategický plán IPPF pro roky 2005 – 2015, který někteří z nás znají pod názvem 5A– 5 okruhů, které byly a jsou klíčové pro práci IPPF: AIDS, Adolescents (adolescenti), Abortion (potraty), Access (dostupnost), Advocacy (obhajoba). V posledních dvou letech vedení IPPF, společně s výkonnými řediteli jednotlivých organizací a dalšími zainteresovanými dobrovolníky pracovalo na vývoji nového strategického plánu pro další období.

Strategický plán IPPF je centrálním a hlavním plánem, v rámci kterého potom jednotlivé členské organizace budují (upravují) své strategické plány. Vyjadřuje směr, kterým se organizace bude dále ubírat, cíle, kterých chce dosáhnout a prostředky, které hodlá použít.

Nový strategický plán IPPF zahrnuje vizi, misi, klíčové hodnoty a 4 základní cíle, kterých chce IPPF dosáhnout do roku 2022.

 

VIZE

Ve světě bez diskriminace jsou všichni lidé svobodní a mohou dělat vlastní rozhodnutí ohledně jejich sexuality a zdraví.

MISE

Vést lokálně založené, celosvětově propojené veřejné hnutí, které poskytuje a umožňuje poskytovat služby, zajišťuje sexuální a reprodukční zdraví a související práva pro všechny, zvláště pro ohrožené skupiny.

KLÍČOVÉ HODNOTY

Sociální inkluze, diverzita, nadšení, dobrovolnictví, odpovědnost.

 

4 ZÁKLADNÍ CÍLEa prostředky jejich dosažení:

 

100 vlád, které respektují, chrání a naplňují sexuální a reprodukční práva a genderovou rovnoprávnost.

Zajistit angažovanost vlád, legislativu, právo i praxi ke zlepšení situace.

Zapojení žen a mladých lídrů jako průkopníků a obhájců změny.

1 miliarda lidí, kteří se mohou svobodně rozhodovat ohledně jejich sexuálního a reprodukčního zdraví i souvisejících práv.

Zpřístupnit mladým lidem komprehensivní sexuální výchovu a také jejich sexuální práva.

Zapojit silné zastánce, vlivné osoby a média a propagovat zdraví, svobodnou volbu a práva.

2 miliardy poskytnutých kvalitních služeb v oblasti SRHR.

Poskytovat služby založené na lidských právech – včetně bezpečné interrupce a služeb spojených s HIV.

Umožnit dostupnost služeb prostřednictvím soukromého i veřejného zdravotnického sektoru.

IPPF jako vysoce výkonná, odpovědná a jednotná federace.

Zvýšit efektivitu a zdvojnásobit národní a celosvětový příjem.

Rozšířit naši dobrovolnickou základnu.

 

Znalost nového strategického plánu je klíčová pro budoucí opětovné získání akreditace IPPF pro SPRSV a také pro možné čerpání grantů a práce na projektech.