PHARMATEX vaginální lokální antikoncepce bez hormonů a bez receptu

Vhodná antikoncepční metoda pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormonální antikoncepci…

Evropská komise potvrdila závěry EMA o riziku žilních tromboembolií ve vztahu k užívání hormonální antikoncepce. Závěr hodnocení EMA byl předán Evropské komisi, která jej potvrdila a vydala dne 16. 1. 2014 konečné právně závazné rozhodnutí platné ve všech státech EU. Zde jsou k dispozici i informace o absolutní a relativní kontraindikaci užívání kombinované antikoncepce.

PHARMATEX je pouze lokální nehormonální antikoncepce se spermicidní účinkem. Výhodou je, že neovlivní menstruační cyklus a nemá systémové účinky, tudíž neovlivní ani krevní srážlivost.

Je založena na principu znehybnění spermií v ejakulátu a zahuštění cervikálního hlenu. Spermie ztrácí schopnost proniknout k vajíčku a oplodnit ho. Jedná se o spermicidní metodu novější generace s účinnou látkou benzalkonium chlorid. V České republice je k dispozici v lékárnách ve dvou formách, vaginální globule a vaginální krém. Účinnost antikoncepce se určuje takzvaným Pearl Indexem, což je počet těhotných ze 100 žen používajících danou antikoncepci jeden rok. PHARMATEX má tento Pearl index od 0,68 do 2,6. Spolehlivost je srovnatelná s některými gestagenními tabletami. Pro tuto účinnost je nezbytné dodržovat základní pravidla používání:

krém i globule musí být aplikovány vždy znovu před každým novým i opakovaným stykem

mýdlo narušuje účinnost Pharmatexu, proto 2 hodiny před stykem a 2 hodiny po styku se provádí intimní hygiena pouze čistou vodou

nepoužívá se společně s jinou vaginální léčbou

Výhodou této metody je použití globulí nebo krému přímo před pohlavním stykem, žena nemusí pravidelně denně užívat tabletky. Neovlivňuje celkově organismus, působí pouze ve vagině, neprostupuje do krve, a ani do mateřského mléka. Nenarušuje poševní sliznici. Další možností této antikoncepce je působení proti některým choroboplodným bakteriím a virům a zároveň nepůsobí na laktobacily, které jsou součástí přirozené vaginální mikroflóry. Zejména u krému je významným obohacením této metody lubrikační efekt. Spermicidní antikoncepce je určena pro všechny ženy, které nechtějí užívat hormonální antikoncepci, nebo nemohou ze zdravotních důvodů. Také ženy, které kouří, mají mnohonásobně vyšší riziko embolií po hormonální antikoncepci. Dále je Pharmatex určen ženám s prokázanou vyšší dispozicí k tromboembolickým stavům, s vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou, ženám s křečovými žilami a ženám s poruchou jaterních funkcí. Léčivý přípravek PHARMATEX se spermicidním účinkem je možné zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Pro své lokální působení nemá celkovou kontraindikaci. Více informací naleznete na stránkách www.pharmatex.cz.