První gynekologické vyšetření aneb poprvé na gyndě

Ahoj, jmenuji se Hanka.

Jako malou mě doktoři docela trápili. Proto se moje první návštěva na gynekologii rovnala velkému strachu. Ten se celkem umocnil, když mi jistá doktorka jen tak mezi řečí oznámila, že pokud budu brát antikoncepci, tak možná umřu. Dost mě to vyděsilo. Nicméně teď, o sedm let později, jsem živá a zdravá, antikoncepci beru a ani na gynekologii jakožto na medicínský obor jsem nezanevřela. Chodím na gyndu pravidelně a nemám s tím vůbec žádný problém. A na následujících řádcích ti prozradím, jak se mi to povedlo :-)

Mám pro tebe pár doporučení, která by ti mohla pomoct, hlavně pokud jsi ještě nikdy do žádné gynekologické ordinace nezavítala.

1, VEZMI SI PODPORU

Každá nová situace v životě může být stresující; člověk má pocit, že je malinký, ztracený a sám. To, že si vezmeš někoho blízkého na prohlídku s sebou, ti může pomoct. Tento člověk se může stát takovou zásobárnou tvojí energie a odvahy. Může to být mamka, kamarádka, přítel … Je to na tobě ;-) Může to být někdo, kdo si již první prohlídkou prošel a tak trochu chápe tvoje pocity, nebo se třeba můžete domluvit s kamarádkou, že tohle „poprvé“ absolvujete spolu. Dotyčný/á může jít s tebou dovnitř, počkat v čekárně nebo klidně venku v nedaleké kavárně.

Pokud ti ještě nebylo 15, musíš vzít s sebou svého zákonného zástupce, tedy povětšinou mamku ;-) Ta je potom přítomná celému vyšetření, většinou stojí někde u tvojí hlavy.

2, VYBER SI SVÉHO GYNEKOLOGA/GYNEKOLOŽKU

Běž na první prohlídku ke gynekologovi, o kterém něco víš. Určitě je dobré vědět, zda má daný lékař specializaci na dětskou a dorostovou gynekologii – pokud je ti méně než 15 let, spadáš do odbornosti dětské gynekologie, pokud 15 – 19 let, jde o gynekologii dorostovou. Vřele doporučuji dát si tu práci a lékaře se specializací najít, ušetří ti to spoustu nepříjemností. Tito lékaři mají vybavení určené k vyšetřování mladších, často ještě sexuálně neaktivních pacientek, takže pro tebe není vyšetření bolestivé ani jinak nepříjemné. Pokud potřebuješ vědět, který lékař tuto odbornost má, rozhodně nespoléhej jen na internet! Seznam skutečných odborníků mají zdravotní pojišťovny nebo tvůj ošetřující dětský lékař.

Také je dobré vědět, zda má smlouvu zrovna s tvou zdravotní pojišťovnou a v neposlední řadě jsou dobrá doporučení ostatních holek.

3, INFORMUJ SE

Když člověk ví, do čeho jde, strach se rázem zmenší na snesitelnou míru. Takže, jak to vlastně probíhá?

 Na začátku si lékař/ka nebo sestřička/porodní asistentka zapíšou tvoje osobní údaje a pak se budou ptát na různé věci. Může ti to připadat hodně osobní, budou se ptát na tvoji rodinu, prodělané nemoci, ale i první měsíčky, jestli už proběhl pohlavní styk a podobně. Nedělají to proto, aby z tebe tahali rozumy jen tak :-) Všechny informace, na které se budou ptát, jsou pro ně důležité. Je to taková výchozí základna, pomocí níž se lékař potom orientuje. A je určitě důležité, aby každý lékař každého svého pacienta dobře znal. Na tyhle informace ale nemá nárok nikdo jiný než lékař nebo případně zdravotnický personál. Pokud máš pocit, že tvoje odpovědi zaznamenává ještě jiné ucho, je v pořádku se ozvat, jedná se o tvoje osobní informace. Také tě musí zvážit a změřit a celkově prohlédnout, včetně např. ochlupení apod.

Následuje samotné vyšetření. Není třeba se toho děsit, každý Prima Gynekolog/Gynekoložka ti nejdříve vysvětlí, co se bude dít, takže to budeš vědět dopředu. Nicméně tady je pár obecných doporučení a poznámek k průběhu vyšetření. (Každá gynekologická ordinace je malinko jinak uspořádaná, takže detaily se mohou lišit.)

Obecně je dobré přijít vyčůraná, protože vyšetření s plným močovým měchýřem není zrovna příjemné a navíc to lékaři ztěžuje práci. Někdo doporučuje přijít v sukni, takže když si pak sundáš spodní prádlo, můžeš dojít ke gynekologickému křeslu, aniž bys pobíhala po ordinaci nahatá. Já sukně nemám ráda, takže to v pohodě zvládám i bez nich ;-) Když si vylezeš na gynekologické křeslo, lékař se posadí před tebe a nejdříve prostě pohledem zhodnotí stav tvého genitálu. Potom se postup trochu liší, v závislosti na tom zda jsi nebo nejsi panna.

Pokud jsi panna, vyšetření se provádí tzv. vaginoskopem – vypadá to jako kovová trubička, která má různé velikosti – díky tomu projde skrz panenskou blánu, aniž by ji poškodila. Vaginoskop umožní lékaři podívat se dovnitř pochvy a případně i odebrat nějaké vzorky. Není to bolestivé, jen občas trochu studené a prostě cítíš trochu tlak, že „tam dole“ něco je. Potom následuje pohmatové vyšetření, tzv. rektoabdominální palpace – toto vyšetření se nepoužívá jen v gynekologii, ale i v běžné ordinaci např. k vyšetření bolestí břicha nebo podezření na zánět slepého střeva. Lékař zavede prst pravé ruky (v rukavici a namazaný gelem) do konečníku a levou rukou potom zvenčí prohmatává oblast pánve. Ani tohle není bolestivé, většinou je to spojené spíše s pocitem tlaku.

Pokud už panna nejsi, místo vaginoskopu zavádí lékař gynekologická zrcadla (umělá nebo kovová). Stejně jako u vaginoskopu i gynekologická zrcadla mají různé velikosti, takže není třeba se obávat, že to bude na tebe „moc velké“. V rámci gynekologické prevence se provádí především tzv. kolposkopie a onkologická cytologie, oboje při zavedených zrcadlech. Při kolposkopii se lékař prostě podívá dovnitř speciálním mikroskopem a zkoumá, zda je vše v pořádku. Při onkologické cytologii dovnitř strčí tyčinku, kterou sesbírá vzorek buněk z děložního čípku a následně odešle k vyšetření. Některé moje kamarádky popisují zavádění zrcadel jako nepříjemné, některé tvrdí, že to skoro ani necítí, každopádně by to nemělo bolet ;-) Po zrcadlech tě ještě lékař prohmatá podobně jako u těch, které jsou ještě panny, jen místo konečníku použije pochvu.

Někdy se v gynekologické ordinaci setkáš ještě s ultrazvukem – je to vyšetření, které se u dívek, které jsou ještě panny, provádí zvenčí přes břicho, u těch, které už panny nejsou, se může provést i přes pochvu – pomocí tzv. vaginální sondy.

Celé vyšetření je celkem rychle hotové a ty pak můžeš slézt a zase se obléct ;-)

4, NEBOJ SE ZEPTAT

Nevíš, co se bude dít? Nerozumíš tomu, co lékař/sestra říká? Někdy se může stát, že lékař promluví a člověk prostě neví, co mu to vlastně řekl. Určitě se neboj zeptat, každý Prima Gynekolog/Gynekoložka ti rád vše objasní a vysvětlí. Účelem gynekologického vyšetření rozhodně není matení pacientek nesrozumitelnými slovy.

Stejné platí i pro další dotazy, určitě se nestyď a klidně se ptej, i když ti to možná budeme připadat jako vrcholně trapná otázka. Já se třeba u prvního vyšetření zeptala, jak moc hluboko vlastně je ta panenská blána a světe div se – můj gynekolog se mi nevysmál, naopak, mile mi to vysvětlil a ještě ukázal na obrázku.

5, PREVENCE JE LEPŠÍ NEŽ LÉK

Lepší než léčit se s potíží, která už nastala, je předcházet možnosti, že tahle potíž přijde. A to je možné pouze s pravidelnými preventivními prohlídkami. Trvají pár minut a ušetří ti pozdější starosti s případnými vleklými zdravotními problémy a nepříjemnými nemocemi. Často slýchám, že když holky přestaly brát antikoncepci (prášky), tak přestaly na gyndu chodit (už nepotřebovaly recept, tak co by tam dělaly). To je ale velká chyba. Gynekolog by měl tvůj zdravotní stav sledovat průběžně pořád, aby případně včas zachytil, že se děje něco, co se rozhodně dít nemá. Gynekologickou prohlídku bys měla absolvovat alespoň jednou za rok.

 

Co bych ti řekla nakonec? Asi to, že být holka je někdy dřina :-) Někdy docela chlapům a klukům závidím, že se s tímhle vším nemusí potýkat (od menstruace až po porod), i když nepochybuji, že i oni mají taky svá trápení s dospíváním... 

My holky to máme tak nějak dané a i když to zezačátku může být pro nás trochu stresující, jsme součástí jakéhosi sesterstva, které zahrnuje každou ženu na světě, tedy i mě, tebe, naše kamarádky, sestry, mamky, babičky, tety apod. A když se nad tím zamyslím, tak jsem vlastně moc ráda, že jsem holka. A jsem ráda, že se o tyhle svoje holčičí záležitosti umím postarat.

 

Chceš vědět, jak vidí první gynekologickou prohlídku lékař - gynekolog?

autorky článku: Tereza S., Eva S.
odborná konzultace: MUDr. Miroslav Havlín, Prima Gynekolog